• Vymeň svoju hubku

• V 8. ročníku sme hodiny biológie ozvláštnili o výzvu Vymeň svoju hubku. Keďže sme sa s lufou
              pred tým nestretli, pozreli sme si video, a tak získali informácie o lufe valcovitej, jej pestovaní,
              využívaní a spracovaní. V Bardejove sme nenašli kamenný obchod, v ktorom by sme lufu zakúpili,
              preto sme si jednu 50cm zaobstarali z Košíc. Na hodine sme si ju rozrezali na cca 2,5cm oválne kúsky
              a každý žiak si svoj úlovok zobral domov vyskúšať. Jednu sme nechali aj v kabinete, aby aj učitelia
              mali možnosť skúsiť si umyť svoju šálku kávy ekologicky a tým sa inšpirovať aj vo svojich
              domácnostiach. Lufa sa nemusí použiť len ako hubka na umývanie riadu, svoje využitie nájde aj v
              kozmetike. Pomocou lufy a mydlovej hmoty sme vyrobili mydlo. Pridali sme zopár kvapiek
              čajovníkoveho oleja, ktorý má dobré antibakteriálne účinky. Lufa nás veľmi milo prekvapila svojím
              využitím a verím, že sa stane súčasťou viacerých domácností, ktoré pomalými krokmi môžu prispieť k
              minimalizovaniu odpadu. Tešíme sa už na októbrovú výzvu.

Mgr. Beáta Balaščáková

• Tretiaci v knižnici

• Aj v tomto školskom roku sme už navštívili knižnicu Dávida Gutgesela v Bardejove a tešíme sa na ďalšie návštevy. Cieľom je rozvoj čitateľskej gramotnosti u detí, zvyšovanie záujmu o čítanie, pestovanie vzťahu ku knihe ako aj upevňovanie kolektívu v triede.

• Bezpečná cesta DO a ZO školy

• Ak sa pohybuješ po ceste pešo, vždy prednostne použi pravú stranu chodníka,

• ak popri ceste chodník nevedie, smieš chodiť po ľavom okraji cesty,
              • ak idete pešo po ceste viacerí, smiete ísť po pravom okraji cesty najviac dvaja vedľa seba.

Zastav sa, keď chceš prejsť cez cestu. Pri prechádzaní cez cestu sa vždy pozri vľavo potom vpravo a ešte raz vľavo. Prechádzaj tam, kde sú semafory, priechody a to čo najrýchlejšie.

Niky nevybiehaj na cestu spoza auta, autobusu, kríkov a stromov. Vodič ťa za nimi nevidí.

Na bicykli smieš jazdiť po pravej strane cesty,

• ak idete viacerí, smiete jazdiť len jednotlivo za sebou,
              • smieš jazdiť po pravej strane chodníka, len ak tým neohrozuješ chodcov.

Ak používaš „neelektrickú“ kolobežku, môžeš ju viesť spravidla po  chodníku vpravo, pretože používateľ kolobežky je považovaný za chodca, preto nie je stanovená veková hranica používateľa.

Ak používaš elektrickú kolobežku, môžeš ju  po ceste viesť:

•  ak si starší ako 15 rokov,
              •  ak si mladší ako 15 rokov len po chodníku, cestičke pre cyklistov, v obytnej zóne, na poľnej a lesnej ceste.

Na kolobežke jazdi po pravej strane chodníka, cestičky pre chodcov, priechodu pre chodcov.

Ak ste viacerí, jazdiť na kolobežke smiete len v rade za sebou.

Počas jazdy si povinný oboma rukami držať riadidlá kolobežky s výnimkou prípadu, keď dávaš znamenie o zmene smeru jazdy.

Počas jazdy nesmieš viesť na kolobežke psa ani iné zviera, voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie kolobežky alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky.

Na jednomiestnej kolobežke nie je dovolená jazda viacerým osobám.

Snaž sa vidieť a byť videný, znižuješ tak riziko kolízie.

O svoju bezpečnosť sa dôkladne postaráš použitím ochrannej prilby, reflexného odevu (minimálne reflexná vesta), reflexných prvkov na kolobežke a bicykli  nezabudni byť vždy za zníženej viditeľnosti osvetlený.

Buď predvídavý a ohľaduplný, nevchádzaj bezhlavo tam, kam nevidíš, dávaj pozor na stojace, prichádzajúce a prechádzajúce vozidlá.

Letak_-_bezpecna_cesta_do_a_zo_skoly.pdf

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Bardejove