• Školský poriadok a smernice

          • Školský poriadok

          • skolsky_poriadok_2022.pdf


            1.   Úvodná časť
              1. Školský poriadok bol vypracovaný na základe zákona 245/2002 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a na základe §2 ods. 10 Vyhlášky 223/2022 o základnej škole.
              2. Cirkevná základná škola s materskou školou sv. Faustíny je katolícka škola, riadne zriadená príslušnou cirkevnou autoritou.
              3. Škola sleduje tie isté kultúrne ciele a výchovu mládeže ako ostatné školy. Vytvára medzi žiakmi ovzdušie preniknuté duchom slobody a lásky podľa evanjelia. Dáva do súladu ľudskú kultúru vo svojom celku s posolstvom spásy tak, aby viera osvecovala vedomosti o svete, živote a človeku, ktoré žiaci postupne získavajú. Vyznačuje sa kresťanským pohľadom na skutočnosť, ktorej stredom je Ježiš Kristus.
              4. Celkový obsah školskej výchovy (výchovný projekt) sa opiera o zásady katolíckej náuky a uskutočňuje sa v spoločenstve žiakov, rodičov, učiteľov, zriaďovateľov, ďalšieho personálu a farského spoločenstva. Celé spoločenstvo školy tvorí duchovnú jednotu, ktorá sa upevňuje vzájomnou úctou, ohľaduplnosťou a láskou.
              5. Škola uskutočňuje službu v prospech verejného dobra. Nie je vyhradená len katolíkom, aj keď žiakov formuje v duchu katolíckej viery. Do školy môžu byť prijatí aj veriaci inej kresťanskej cirkvi či náboženskej spoločnosti, aj žiaci nehlásiaci sa k žiadnemu náboženstvu, ak sú ich rodičia uzrozumení s katolíckym zameraním školy a rovnako ako ich deti ho rešpektujú.

             

            1.   Organizácia vyučovania
              1. Začiatok vyučovania je o 7:50. Budova školy sa otvára pre 7:00. Žiaci prichádzajú do školy najneskôr 5 minút pred začiatkom vyučovania. Vyučovanie sa začína aj končí modlitbou.
              2. Harmonogram vyučovacích hodín:

            1. hodina    7:50 -   8:35

            2. hodina    8:45 -   9:30
            3. hodina    9:45 – 10:30
            4. hodina  10:40 – 11:25
            5. hodina  11:30 – 12:15
            6. hodina  12:20 – 13:05

              1. Žiaci sedia v triede podľa zasadacieho poriadku schváleného triednym učiteľom.
              2. Žiacku knižku žiaci využívajú na oznamy, ospravedlnenky a pod. Známky sa zapisujú výlučne do elektronickej žiackej knižky.
              3. Prestávky slúžia pre žiakov i učiteľov na regeneráciu síl, prípravu na ďalšiu vyučovaciu hodinu, na vykonanie hygienických potrieb, na občerstvenie  a presun na miesto nasledujúcej vyučovacej hodiny. Počas prestávok sa žiaci riadia pokynmi dozorkonajúceho učiteľa a pravidlami bezpečnosti. V priestoroch WC sa zbytočne nezdržiavajú. Po zvonení na vyučovaciu hodinu žiak sedí na svojom mieste s pripravenými pomôckami na príslušnú vyučovaciu hodinu. Ak trávia žiaci prestávku na školskom dvore, prezúvajú sa do topánok. Pri chladnom počasí si na seba oblečú vrchné oblečenie.
              4. Počas vyučovania, ktorého rozsah je určený rozvrhom hodín, nesmie žiak svojvoľne opustiť areál školy. V odôvodnených prípadoch môže opustiť areál školy v sprievode pedagogického dozoru, zákonného zástupcu, alebo inej dospelej osoby.
              5. Po skončení vyučovania žiaci vyložia stoličky, vyprázdnia lavice a disciplinovane opustia triedu v sprievode učiteľa.
              6. Po skončení vyučovania idú žiaci do školskej jedálne na obed, alebo domov. Zdržiavať sa bez dozoru v budove alebo areáli školy nie je do­volené.
              7. Žiakovi sa obed vydáva na základe platného čipu. V školskej jedálni sa žiak správa disciplinovane, nepokrikuje na spolužiaka, dodržiava pokyny dozoru, dbá o hygienu a kultúru stravovania. Po skonzumovaní jedla zanechá miesto v náležitom poriadku a uvoľní ho pre ďalšieho stravníka.
              8. Základné informácie o žiakovi získava zákonný zástupca prostredníctvom elektronickej žiackej knižky, prípadne osobne po dohovore s triednym učiteľom alebo príslušným vyučujúcim v čase mimo vyučovania, alebo individuálnou formou v rámci triednych aktívov a konzultácií.
              9. V odborných učebniach, na školskom dvore a v jedálni sa žiaci zdržiavajú iba v prítomnosti vyučujúceho, alebo pedagogického dozoru. V týchto priestoroch sa žiaci riadia príslušným prevádzkovým poriadkom.
              10. V zmysle § 10 ods. 7 zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov (zákon č. 122/ 2013 Z. z.) môže byť priestor školy monitorovaný pomocou videozáznamu na účely poriadku a bezpečnosti v škole. Monitorovaný priestor je zreteľne označený ako monitorovaný. Vyhotovený záznam možno využiť len na účely verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality riešenia priestupkov voči školskému poriadku.

             

            1.   Práva žiakov

             

              1. Každý žiak má právo na bezplatné vzdelanie. Výchovno-vzdelávací proces prebieha tak, aby smeroval k všestrannému rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho nadania a rozumových a fyzických schopností v čo najväčšej miere.
              2. Žiak má právo používať priestory a zariadenie školy podľa ich určenia.
              3. Žiak má právo primeraným spôsobom vyjadrovať svoje názory, získavať a zverejňovať informácie s výnimkou situácie, kedy by došlo k porušeniu práv alebo povesti ostatných, ohrozeniu bezpečnosti, verejného poriadku, mravov, alebo narúšaniu výchovno- vzdelávacieho procesu.
              4. Žiak má právo byť oboznámený s výsledkom hodnotenia pri ústnych odpovediach, písomných, grafických a iných  prácach, ako aj na zdôvodnenie hodnotenia
              5. Žiak má právo sedieť s kým chce, ak to dovoľujú zdravotné a iné hľadiská, ak svojím správaním neruší seba, učiteľa alebo spolužiakov a zároveň je to v súlade so zasadacím poriadkom schváleným triednym učiteľom.
              6. Žiak má právo na prestávku v rozsahu, ako ju stanovuje školský poriadok.
              7. Žiak má právo zapojiť sa do niektorej z foriem záujmovej činnosti podľa vlastného výberu a možností školy.
              8. Žiak má právo na slobodu myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery. Výberom našej školy si každý žiak uplatňuje právo byť vychovávaný a vzdelávaný v súlade s učením Katolíckej cirkvi.
              9. Každý žiak má právo na rovnaké zaobchádzanie, na objektívne hodnotenie svojej práce a výsledkov. Zakazuje sa diskriminácia aj z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rodinného stavu, farby pleti, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, zdravotného postihnutia, veku, majetku, rodu alebo iného postavenia.
              10. Každý žiak má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena, na ochranu pred akýmkoľvek telesným alebo duševným násilím, urážaním alebo zneužívaním, zanedbávaním alebo nedbalým zaobchádzaním, trýznením alebo vykorisťovaním, vrátane sexuálneho zneužívania.
              11. Žiaden žiak nesmie byť vystavený svojvoľnému zasahovaniu do súkromného života rodiny, domova alebo korešpondencie ani nezákonným útokom na svoju česť a povesť.
              12. Žiak má právo na dodržiavanie základných psycho-hygienických zásad a na bezpečné, čisté a hygienické prostredie.
              13. V odôvodnených prípadoch má žiak právo požiadať prostredníctvom rodiča alebo zákonného zástupcu o komisionálne preskúšanie.
              14. Žiak má právo obracať sa písomne na riaditeľa školy so svojimi pripomienkami, návrhmi alebo sťažnosťami.

             

            1.    Povinnosti žiakov

             

              1. Školská dochádzka je povinná. Žiak je povinný chodiť na vyučovanie a na školské podujatie pravidelne a včas podľa roz­vrhu hodín. Povinne sa zúčastňuje na činnostiach, ktoré organizuje škola v čase riadneho vyučovania. Účasť na vyučovaní nepovinných predmetov, záujmových krúžkov a školského klubu detí je pre zapísaných žiakov povinná.
              2. Žiak je povinný nosiť na vyučovanie učebnice, školské potreby podľa rozvrhu hodín a pokynov vyučujúceho. Zodpovedá za zverené učebnice a v prípade straty alebo poškodenia je povinný ich nahradiť.
              3. Finančné prostriedky, ktoré škola získa ako náhradu za stratené, zničené alebo poškodené učebnice, učebné texty, pracovné zošity alebo učebné pomôcky, použije na zakúpenie učebníc, učebných textov, pracovných zošitov alebo učebných pomôcok.
              4. Stratu alebo poškodenie učebnice uhradí žiak finančnou hodnotou primeranou veku užívania :

             prvý rok používania – 100 % z celkovej hodnoty učebnice,

             druhý rok používania – 75% z celkovej hodnoty učebnice,

             tretí rok používania – 50% z celkovej hodnoty učebnice,

             štvrtý rok používania – 25% z celkovej hodnoty učebnice,

             v každom ďalšom roku používania – 10% z celkovej hodnoty učebnice.

              1. Ak žiak prestupuje do inej školy, je povinný vrátiť škole učebnice, učebné texty, pracovné zošity a učebné pomôcky poskytnuté do bezplatného užívania.
              2. Žiak sa pravidelne raz za týždeň zúčastňuje školských sv. omší v školskej kaplnke alebo v kostole sv. Anny.
              3. Žiak si svoje osobné veci po príchode do školy ukladá do pridelenej skrinky, ktorá je na 1. stupni zabezpečená číselným kódom a na 2.stupni kľúčom. Žiak 2. stupňa je zodpovedný za kľúč od pridelenej šatňovej skrinky. Kľúč si preberie od triedneho učiteľa na začiatku školského roka a odovzdá ho na konci šk. roka triednemu učiteľovi. V prípade straty je žiak povinný zabezpečiť kľúč a v prípade poškodenia je povinný zabezpečiť jeho náhradu.
              4. Pri príchode do školy, odchode a počas obeda žiaci povinne používajú elektronický čip na prívesku, ktorý dostanú od triedneho učiteľa na začiatku školského roka. Na jeho konci ho odovzdajú triednemu učiteľovi. V prípade straty si musia zakúpiť nový čip.
              5. Žiak je povinný slušne sa v škole správať, dbať na pokyny pedagogických pracovníkov, podľa svojich schopností sa svedomite pripravovať na vyučovanie a dodržiavať školský poriadok. Žiak je povinný v čase svojej neprítomnosti sledovať priebeh práce v jednotlivých predmetoch a informovať sa o zadaných úlohách u spolužiakov a jednotlivých vyučujúcich. Ak sa žiak z vážnych dôvodov nepripraví na vyučovanie, ospravedlní sa vyučujúcemu na začiatku hodiny.
              6. Žiak je povinný správať sa aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania, mravné normy spoločnosti a robil česť škole aj sebe.
              7. Žiak je povinný počas vyučovacej hodiny sedieť slušne, sledovať priebeh hodiny, nevyrušovať a riadiť sa pokynmi vyučujúceho. Ak chce žiak odpovedať, alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky a počká na pokyn vyučujúceho. Počas vyučovacej hodiny nie je dovolené jesť, piť, žuvať žuvačku a zaoberať sa aktivitami, ktoré s vyučovaním nesúvisia.
              8. Žiak udržuje svoje miesto v poriadku a čistote. Šetrne zaobchádza so školským majetkom a učebnými pomôckami. V prípade, že spôsobí škodu, je povinný ju nahradiť do piatich pracovných dní, prípadne do termínu dohodnutom s riaditeľom školy. Je zakázané písať, kresliť a lepiť obrázky na nábytok, lavice, stoličky a steny. Ak sa nezistí, kto škodu spôsobil, nahradí ju kolektív triedy.
              9. Žiak je povinný chodiť do školy, na školské podujatia vhodne a čisto upravený, bez výstredných rušivo pôsobiacich súčastí a doplnkov odevu, líčenia, účesu. U dievčat sa požaduje prekrytie hornej a dolnej časti odevu okolo celého obvodu pása a prekrytie ramien. Sukňa v stoji nie je kratšia ako tesne nad kolená. Za výstrednosť sa považujú aj pírsingy, u chlapcov náušnice, tetovanie, maľovanie, nápadné farbe­nie vlasov, lakovanie nechtov, nosenie, účesov, odevov a symbolov, ktorými sa žiak hlási k niektorej extremistickej alebo inej skupine. Zakazuje sa nosiť počas vyučovania čiapky a iné pokrývky hlavy akéhokoľvek druhu.
              10. Žiak dbá v škole o svoju osobnú hygienu a nosí si do školy nevy­hnutné hygienické potreby, ako sú zdravotne vyhovujúce prezuvky, mydlo, toaletný papier a uterák. Z hygienických dôvodov sa ako prezuvky nepoužíva športová obuv. Do prezuviek sa žiak obúva hneď po príchode do školy.
              11. V prípade, že je u žiaka zistené prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje parazit voš detská, žiak je povinný zostať doma a podstúpiť liečbu. Pri viacnásobnom zistení (3x) tohto ochorenia u žiaka, je jeho opätovný nástup do školy možný iba po predložení potvrdenia od lekára, že je spôsobilý pre návrat do kolektívu.
              12. Žiaci sa navzájom k sebe, k učiteľom a zamestnancom školy správajú zdvorilo a s úctou, nevyjadrujú sa vulgárne, zdravia učiteľov i pracovníkov školy a rešpektujú ich pokyny. Chránia svoje zdravie i zdravie ostatných. V škole a na podujatiach organizovaných školou dodržiavajú zásady spoločenského správania. V škole zdraví žiak všetkých učiteľov a zamestnancov pozdravom: „Pochválený buď Ježiš Kristus!“, alebo „Dobré ráno“, „Dobrý deň“, „Na veky. Amen“, „S Bohom“, „Do videnia“. Po príchode učiteľa na vyučovaciu hodinu a pri jeho odchode z vyučovacej hodiny žiak na pozdrav vstane.
              13. Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca.  Bezodkladne  bude privolaný  zákonný zástupca, v prípade potreby aj zdravotná pomoc alebo polícia.
              14. Povinnosťou žiaka je hlásiť zmenu bydliska a iné zmeny osobných údajov triednemu  učiteľovi do 5 pracovných dní.

             

            1. Povinnosti týždenníkov

             

            1. Žiaci vykonávajú povinnosti týždenníka podľa pokynov triedneho učiteľa.
            2. Zabezpečujú potrebné učebné pomôcky,  hlásia vyučujúcemu mená neprítomných žiakov.
            3. Neprítomnosť vyučujúceho hlásia po 10 minútach od začiatku vyučovacej hodiny vedeniu školy.
            4. Týždenníci starostlivo vetrajú, polievajú kvety v triede, hlásia zistené nedostatky na začiatku hodiny vyučujúcemu, príp. triednemu učiteľovi.
            5. Po skončení vyučovania skontrolujú učebňu, poutierajú tabuľu, prezrú lavice, dbajú o vyloženie stoličiek na lavice, pozatvárajú okná, zhasnú svetlá, skontrolujú uzávery vody a odchádzajú z triedy poslední. Učebňu skontroluje vyučujúci poslednej hodiny.

             

            1. Nedovolené činnosti žiakov

             

            Žiakom školy nie je dovolené:

             

            1. Fajčiť v plnom rozsahu, v záujme ochrany svojho zdravia.
            2.  Šíriť a prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou, drogy, alkoholické nápoje, cigarety nebezpečné predmety a iné zdraviu škodlivé látky, užívať ich v škole, alebo na činnostiach organizovaných školou. Nerešpektovanie tohto zákazu sa hodnotí ako zvlášť hrubé porušenie školského poriadku.
            3. Prinášať do školy, alebo na činnosti organizované školou veci ohrozujúce život a zdravie a veci (zbrane, reťaze, nože, detské pištole na guličky, petardy a pod.), ktoré by mohli rozptyľovať pozornosť ostatných žiakov pri vyučovaní.
            4. Žiak nesmie falšovať ospravedlnenky a iné úradné doklady.
            5. Žiakovi je zakázané telesne a verbálne obťažovať a prejavovať intímne náklonnosti k iným žiakom (dotyky, bozky...).
            6. Je zakázané správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie – slovami, gestami, činmi, ktoré vedie k fyzickému alebo psychickému ublíženiu. Tieto prejavy sa budú posudzovať mimoriadne prísne. Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnej podobe!
            7. Zakazuje sa propagovať alebo šíriť násilie, rasizmus a iné druhy intolerancie a xenofóbie.
            8. Nosiť do školy väčšie sumy peňazí a cenné predmety. Pri odcudzení, poškodení, alebo strate predmetov, ktoré žiak nepotrebuje na vyu­čovaní škola nezodpovedá za vzniknutú škodu.
            9. Pohybovať sa vo vnútorných priestoroch školy na kolieskových korčuliach, kolobežkách a pod.
            10. Vstupovať do priestorov odborných učební, telocvične, ŠJ, pokiaľ v nich nemajú v tom čase vyučovanie.
            11.  Svojvoľne presúvať zariadenia, nábytok a iné predmety z miestností a spoločných priestorov.
            12.  Brať mimo školy prístroje a iné predmety bez súhlasu riaditeľky školy alebo vyučujúceho.
            13.  Je zakázané v priestoroch školy zhotovovať a prehrávať zvukové, obrazové záznamy, fotiť písomné práce a šíriť tento materiál prostredníctvom elektronických médií. Legálne získané alebo zhotovené záznamy nesmie žiak použiť bez predchádzajúceho súhlasu dotknutých osôb.
            14. Mobil je možné použiť počas vyučovania iba na pokyn vyučujúceho alebo až  po vyučovaní.
            15. Žiak nesmie znevažovať školu, učiteľov a ostatných zamestnancov školy ako aj žiakov na verejnej sociálnej sieti na internete – facebook, instagram, snap a pod., fotiť učiteľov a iných zamestnancov školy, písať o nich urážlivé poznámky, zakladať dehonestujúce skupiny a iným spôsobom poškodzovať dobré meno školy, žiakov a jej zamestnancov. Ak žiak získa diskrétne informácie ich obsah nezneužíva a nešíri ďalej, uvedenú skutočnosť neodkladne nahlási vyučujúcemu. V záujme ochrany zamestnanca, ak však niekto verbálne alebo fyzicky napadne pedagogického zamestnanca na verejnosti alebo mieste verejne prístupnom aj bezdôvodne, môže ísť o trestný čin výtržníctva podľa § 364 Trestného zákona č. 300/2005.
            16.  Ak žiak svojvoľne použije mobil počas vyučovania, vyučujúci mu ho odoberie a urobí o tom zápis do triednej knihy. Mobil odovzdá triednemu učiteľovi, ten ho žiakovi   vráti po skončení vyučovania. Vyučujúci je oprávnený na vyučovacej hodine zadržať mobilný telefón, prehrávač hudby, smart hodinky a iné predmety, ktoré nesúvisia s vyučovacím procesom, a ktoré používa žiak bez súhlasu vyučujúceho. Po 3 odobratí mobilu, bude vydaný mobil  zákonnému zástupcovi žiaka v dohodnutom čase. Žiak nosí do školy mobilný telefón iba na vlastnú zodpovednosť.
            17. Vykláňať sa z okien, otvárať veľké okná počas prestávky, vyhadzovať z nich akékoľvek predmety a odpadky, vysedávať na parapetných doskách a otvárať okná bez zabezpečenia.
            18. Manipulovať so žalúziami. Obsluhuje ich žiak, určený triednym učiteľom, resp. poverený vyučujúcim.
            19. Žiaci nesmú behať a kričať po chodbách, vrážať do seba, potkýnať sa navzájom. Nesmú sa hojdať na stoličkách. Žiakovi je zakázané bezdôvodne manipulovať s elektrickým zariadením, s hasiacimi prístrojmi, uzávermi na radiátoroch.
            20. Využívať fyzickú, psychickú alebo sociálnu silu voči iným. Zakazuje sa správanie žiakov, ktorých zámerom je ublíženie spolužiakom, príp. ich ohrozenie alebo zastrašovanie – slovami, gestami, činmi, aj vo vzťahu k rodičom žiaka, ktoré vedú k fyzickému či psychickému ublíženiu.
            21.  Každé porušenie školského poriadku vyučujúci zaznamená do elektronickej triednej knihy.
            1. Neprítomnosť žiakov
            1. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní, alebo školského  podujatia, oznámi vopred dôvod neprítomnosti triednemu učiteľovi telefonicky alebo cez Edupage.
            2. Uvoľniť žiaka z jednej vyučovacej hodiny môže vyučujúci.
            3. Triedny učiteľ je oprávnený uvoľniť žiaka z vyučovania zo závažných dôvodov na dobu najviac jedného dňa.
            4. Ak sa žiak z dôvodu choroby alebo nepredvídanej udalosti nezúčastní na vyučovaní, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť dôvod neprítomnosti do 48 hodín triednemu učiteľovi.
            5. Podľa §144 ods.10 zákon 245/2008 Z. z. neprítomnosť žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca písomnou formou, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch (podozrenie na záškoláctvo), škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe dieťaťa alebo žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti.
            6.  Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží dieťa, žiak, jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia potvrdenie od lekára.
            7. V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu môže zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia ospravedlniť neprítomnosť žiaka aj v trvaní viac ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni bez lekárskeho potvrdenia; počet dní určí ministerstvo školstva.
            8. Na obdobie dlhšie ako 5 dní môže žiaka uvoľniť riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu žiaka.
            9. Ak ochorie žiak alebo osoba žijúca s ním v spoločnej domácnosti na infekčnú chorobu, oznámi to rodič (zákonný zástupca) žiaka písomne riaditeľke školy. Takýto žiak sa môže zúčastniť vyučovania len so súhlasom príslušného lekára
            10. Riaditeľ školy môže uvoľniť žiaka úplne alebo čiastočne z vyučovania povinného predmetu telesná výchova na základe vyjadrenia odborného lekára. Necvičiaci žiaci sú povinní byť prítomní na vyučovacej hodine a plniť pokyny vyučujúceho. Zákonný zástupca môže písomne požiadať riaditeľa školy o uvoľnenie žiaka z účasti na týchto hodinách, ak ide o prvú alebo poslednú hodinu v rozvrhu žiaka.
            11. Neospravedlnené hodiny sa na konci mesiaca písomne oznamujú zákonným zástupcom. Výchovné opatrenia za vymeškané neospravedlnené hodiny:
            • za 3 neskoré príchody na vyučovanie dostane žiak 1 neospravedlnenú hodinu,
            • za 1-6 neospravedlnených hodín za polrok – pokarhanie triednym učiteľom,
            • za 6-15 neospravedlnených hodín za polrok – pokarhanie riaditeľom školy,
            • za 16-30 neospravedlnených hodín za polrok - znížená známka zo správania na stupeň 2,
            • za  30- 60 neospravedlnených hodín za polrok – znížená známka zo správania na stupeň 3,
            • za viac ako 60  neospravedlnených hodín za polrok – znížená známka zo správania na stupeň 4.

             

            1. Práva rodičov

             

            1. Zákonný zástupca má právo vybrať pre svoje dieťa školu, ktorá poskytuje výchovu a

                       vzdelávanie, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám

                      dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru a etnickej príslušnosti: právo na slobodnú voľbu

                      školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-

                      vzdelávacej sústavy.

            1. Zákonný zástupca žiaka má právo:
            • žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade s platnou školskou legislatívou v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania,
            • oboznámiť sa so školským vzdelávacím programom školy a školským poriadkom,
            • byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
            • na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelaní svojho dieťaťa,
            • vyjadrovať sa k školskému vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom Rady školy,
            • byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy,
            • voliť a byť volený do Rady školy a Občianskeho združenia Rady rodičovského spoločenstva pri CZŠ s MŠ sv. Faustíny. Jeho úlohou je finančne a materiálne pomáhať pri zlepšovaní školského prostredia, nezasahuje však do výchovno – vzdelávacieho procesu školy.

             

            1. Povinnosti rodičov

             

            1. Zákonný zástupca žiaka je povinný:
            • vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu, na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie rodičovských povinností,
            • dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
            • dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
            • informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
            • poskytnúť škole na vyžiadanie údaje o žiakovi a jeho zákonných zástupcoch v zmysle platnej legislatívy,
            • spolupracovať so školou pri riešení sociálno-patologických javov, prejavov diskriminácie, agresivity a na výzvy školy sa dostaviť na stretnutie s riaditeľom  školy a s pedagogickými zamestnancami,
            • nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.

             

            1. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej

                       dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu

                        nezabezpečí  inú formu vzdelávania. Dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a

                       vzdelávaní doloží  dokladmi v súlade so školským poriadkom.

            1. Podľa § 28 odst.1písm.a) Zákona č.36/2005 Z.z., o rodine, sú rodičia povinní starať sa

                       o zdravie maloletého dieťaťa. V prípade zistenia u žiaka výskytu vši a hníd sú rodičia

                       povinní neodkladne zabezpečiť liečbu – odvšivenie žiaka. Odmietnutie zabezpečenia

                       liečby je považované za porušenie zákona a riešenie tejto situácie je v kompetencii

                       zodpovedných inštitúcií v sociálnej oblasti.

            1. Ak rodičia alebo zákonní zástupcovia žiaka nedbajú o jeho riadnu školskú dochádzku (ak

                       žiak vymešká viac ako 15 neospravedlnených hodín za mesiac), opatrenia školy /písomné

                      upozornenie alebo pohovor (sú bezvýsledné), riaditeľ školy to oznámi príslušnému

                      nadriadenému úradu, ktorý urobí ďalšie opatrenia podľa platných predpisov.

            1. Ak žiak vymešká viac ako 60 neospravedlnených hodín, dopúšťa sa zákonný zástupca

                  priestupku v súlade s § 37, ods.1, písm.b, zákona č.596/2003 Z.z. o štátnej správe v

                 školstve a školskej samospráve, nad 100 neospravedlnených hodín sa voči zákonnému

                 zástupcovi môže postupovať v súlade s §211 ods.1 písmeno e, zákona č. 300/2005 Z.z.

             

            1. Článok     Hodnotenie a klasifikácia výchovno – vzdelávacích   výsledkov

             

              1. Hodnotenie žiaka je nevyhnutná súčasť výchovno – vzdelávacieho procesu, ktorá má informatívnu, korekčnú a motivačnú funkciu.
              2. Žiak sa v procese výchovy a vzdelávania hodnotí priebežne a má právo dozvedieť sa spôsob a výsledok hodnotenia.
              3. Hodnotenie žiaka sa vykonáva klasifikáciou, slovným hodnotením alebo kombináciou klasifikácie a slovného hodnotenia. O spôsobe hodnotenia jednotlivých vyučovacích predmetov rozhodne riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade.
              4. Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa vyjadruje určeným stupňom klasifikácie: 1 – výborný, 2 – chválitebný, 3 – dobrý, 4 – dostatočný, 5 – nedostatočný.
              5. Pre hodnotenie výchovných vyučovacích predmetov môže byť po schválení pedagogickou radou použité aj slovné hodnotenie.
              6. Hodnotenie žiaka so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje v súlade so Zásadami hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v základnej škole, ktoré sú uvedené v prílohe č. 2 Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.
              7. Vo výchovno-vzdelávacom procese sa uskutočňuje priebežné a súhrnné hodnotenie. Priebežné hodnotenie sa uplatňuje pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiaka a má hlavne motivačný charakter. Súhrnné hodnotenie žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa uskutočňuje na konci prvého a druhého polroka v školskom roku a má čo najobjektívnejšie zhodnotiť úroveň jeho vedomostí v danom predmete.
              8. Predmetom hodnotenia vo výchovno-vzdelávacom procese sú najmä učebné výsledky žiakov, ktoré dosiahli vo vyučovacích predmetoch, v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách, schopnosti používať osvojené vedomosti, zručnosti a návyky, ako aj usilovnosť, osobnostný rast, rešpektovanie práv iných osôb, ochota spolupracovať a správanie žiakov podľa školského poriadku školy.
              9. Žiak musí byt z príslušného predmetu vyskúšaný ústne, písomne alebo prakticky aspoň dvakrát v polročnom hodnotiacom období, t.j. pri klasifikácii musí mať minimálne 2 známky z predmetu v každom polroku.
              10. Učiteľ oznamuje žiakovi výsledok každej klasifikácie a hodnotenia a poukazuje na klady a nedostatky hodnotených prejavov a výkonov. Po ústnom vyskúšaní učiteľ oznámi žiakovi výsledok ihneď. Výsledky klasifikácie písomných, grafických prác a praktických činností oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 10 dní.
              11. Triedny učiteľ a učitelia jednotlivých predmetov informujú zákonného zástupcu žiaka priebežne o prospechu a správaní žiaka. Učiteľ je povinný viesť evidenciu o každej klasifikácii žiaka v príslušnej pedagogickej dokumentácii a v elektronickej žiackej knižke žiaka.
              12. Žiak, ktorý na konci druhého polroku mal najviac z dvoch predmetov prospech nedostatočný, môže so súhlasom riaditeľa školy vykonať opravné skúšky. Žiak, ktorý sa bez vážnych a doložených dôvodov nezúčastní na opravnej alebo komisionálnej skúške, je klasifikovaný stupňom prospechu „nedostatočný“. Žiak neprospel, ak má z niektorého povinného klasifikovaného predmetu aj po opravnej skúške stupeň nedostatočný. V takomto prípade opakuje príslušný ročník.
              13. Ak žiak počas polroka vymešká z určitého predmetu viac ako 1/3 vyučovacích hodín, môže mu byť nariadená komisionálna skúška. Komisionálna skúška sa uskutoční aj v prípade:
              1. ak je žiak skúšaný v náhradnom termíne,
              2. ak žiak robí opravné skúšky,
              3. pri zaradení žiaka do vyššieho ročníka bez absolvovania predchádzajúceho ročníka,
              4. ak je žiak oslobodený od povinnosti dochádzať do školy,
              5. pri preskúšaní žiaka 5. až 9. ročníka pri osobitnom spôsobe plnenia povinnej školskej dochádzky mimo územia SR,
              6. ak má zákonný zástupca žiaka pochybnosti o správnosti súhrnnej klasifikácie.
             
            1.  Článok       Hodnotenie a klasifikácia správania

             

            1. Kritériom na hodnotenie a klasifikáciu správania je dodržiavanie pravidiel správania /školského poriadku/ počas klasifikačného obdobia. Učitelia pritom využívajú najmä pozitívnu motiváciu. Správanie žiaka sa klasifikuje so zreteľom na vekové osobitosti podľa týchto požiadaviek:
            Stupeň 1 /veľmi dobré/ Žiak uvedomene dodržiava školský poriadok a ustanovenia vnútorného poriadku školy. Ojedinele sa dopúšťa menej závažných previnení.
            Stupeň 2 /uspokojivé/ Žiak sa závažnejšie previní alebo opakovane menej závažne previnil, neprispieva ku korektným vzťahom medzi spolužiakmi. Je prístupný výchovnému pôsobeniu a usiluje sa svoje chyby napraviť. 
            Stupeň 3 /menej uspokojivé/ Správanie žiaka v škole i mimo školy je v rozpore s pravidlami správania a ustanoveniami vnútorného poriadku školy. Aj po udelení pokarhania od riaditeľa školy sa dopúšťa ďalších previnení.
            Stupeň 4 /neuspokojivé/ Žiak sústavne porušuje pravidlá správania a vnútorný poriadok školy. Zámerne narúša korektné vzťahy medzi spolužiakmi a závažnými previneniami ohrozuje ostatných spolužiakov.
            1. Hodnotenie správania žiaka so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami (s poruchami pozornosti, s poruchami správania) sa posudzuje s prihliadnutím na jeho druh zdravotného znevýhodnenia v úzkej spolupráci so zariadením výchovného poradenstva a prevencie, rodičom, príp. zákonným zástupcom žiaka.

             

            1. Článok         Výchovné opatrenia

             

              1. Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu, alebo za vzornú reprezentáciu školy. Návrh na udelenie pochvaly, alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade. Pochvala a iné ocenenia sa podľa závažnosti udeľujú pred kolektívom triedy alebo školy takto: pochvala od triedneho učiteľa, pochvala od triedneho učiteľa s vecným ocenením, pochvala od riaditeľa školy s vecným ocenením. Pochvala môže mať ústnu,  alebo písomnú formu.
              2. Opatrenie na posilnenie disciplíny žiakov sa ukladá za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku. Toto opatrenie predchádza spravidla zníženiu stupňa zo správania, alebo vylúčeniu žiaka zo školy. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z týchto opatrení: napomenutie od triedneho učiteľa, pokarhanie od triedneho učiteľa a pokarhanie od riaditeľa školy. Triedny učiteľ udeľuje pokarhanie po prerokovaní a so súhlasom riaditeľa školy. Riaditeľ školy udeľuje pokarhanie po prerokovaní v pedagogickej rade. Napomenutie a pokarhanie sa udeľujú pred kolektívom triedy alebo školy. O udelení opatrenia informuje triedny učiteľ, alebo riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka.
              3. V prípade porušenia školského poriadku pedagogický zamestnanec urobí zápis do triednej knihy. V prípade, že nedôjde k náprave, triedny učiteľ si predvolá zákonného zástupcu žiaka, oboznámi ho s danou situáciou a spíše s ním Záznam o pohovore, ktorý obsahuje stručný popis skutku (situácie) a dohodu medzi zúčastnenými stranami o ďalšom postupe. Zápis v triednej knihe a Záznam o pohovore so zákonným zástupcom slúžia ako podklad pre Pedagogickú radu, kde sa prerokuje výchovné opatrenie.

            POSTUP_PRI_RIESENI_PRIESTUPKOV_VOCI_SKOLSKEMU_PORIADKU.pdf

             

            1.  Článok         Bezpečnosť a ochrana zdravia

             

              1. Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom. V prípadoch zvýšenej možnosti ohro­zenia bezpečnosti zdravia žiaka pri niektorých činnostiach sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom. Každý žiak je po­vinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.
              2. Je zakázané svojvoľne manipulovať s plynovými, elektrickými, tepelnými zariadeniami, s ich rozvodmi, uzávermi a ventilmi. Zakazuje sa svojvoľná manipulácia s chemikáliami a neznámymi látkami. a chemikáliami.
              3. Žiaci sú povinní triednemu učiteľovi, alebo vyučujúcemu  ohlásiť akékoľvek poškodenie inventáru školy i skutočnosti, ohrozujúce bezpečnosť a zdravie. Zakazuje sa manipulácia s poškodeným zariadením alebo pomôckami.
              4. Na exkurziách, výletoch, lyžiarskom a plaveckom výcviku, kultúrnom podujatí, účelovom cvičení, v školskom klube detí, v materskej škole, na krúžkoch a na ostatných školských podujatiach žiaci dodržujú  okrem  zásad  uvedených  v školskom  poriadku aj osobitné bezpečnostné predpisy, všetky pokyny vyučujúcich  alebo iných vedúcich. Žiaci dodržiavajú bezpečnostné predpisy aj pri presune a doprave na tieto podujatia,  po skončení  podujatí a presune späť na určené miesto. Tieto aktivity sú realizované s informovaným súhlasom zákonného zástupcu žiaka s riadnym poučením o dôsledkoch jeho rozhodnutia.
              5. Ak sú vychádzky, exkurzie, školské výlety zaradené na začiatok vy­učovania, žiaci sa zhromažďujú pred budovou školy alebo na určenom mieste. Podobne sa postupuje pri Didaktických hrách a Účelo­vých cvičeniach.
              6. Za bezpečnosť žiaka zodpovedá na vyučovaní vyučujúci v triede. Pred vyučovaním, cez prestávky, po vyučovaní, na školskom podujatí, pri výchovných akciách organizo­vaných školou a výchovno-vzdelávacej činnosti v ŠKD a pri školskom stravovaní zodpovedajú za bezpečnosť žiakov učitelia ko­najúci dozor.
              7. Pri školskom výlete a exkurzii mimo sídla školy vykonáva dozor do počtu 25 žiakov jeden pedagogický zamestnanec; ak je počet viac ako 25 žiakov, je okrem   pedagogického zamestnanca zabez­pečená účasť ďalšej plnoletej osoby.

             V prípade úrazu alebo náhlej nevoľnosti žiak ihneď informuje vyuču­júceho,    dozorkonajúceho učiteľa alebo najbližšiu dospelú osobu.

              1. Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci žiakovi prvú pomoc. Učiteľ žiakovi nepodáva lieky. Pri podozrení na vážnejší úraz alebo ochorenie zabezpečí škola žiakovi lekársku pomoc. O úraze alebo ochorení informuje zákonného zástupcu žiaka. Žiak ide na ošetrenie buď so zamestnancom školy alebo so zákonitým zástupcom žiaka. Každý úraz zapíše vyučujúci, ktorý ho zistil, do zošita úra­zov. Ak žiak vymešká pre úraz z vyučovania viac ako 3 dni, spíše sa „Záznam o úraze“.

             

            1.  Článok       Záverečné ustanovenia

             

              1. Školský poriadok bol vypracovaný v súlade s platnými právnymi predpismi. Je záväzný pre všetkých žiakov školy. Jeho porušenie a dôsledky posúdi triedny učiteľ, alebo riaditeľ školy po prerokovaní pedagogickou radou školy.
              2. S obsahom školského poriadku sa zoznámia žiaci na prvej triednickej hodine a oboznámenie potvrdia podpisom.
              3. Rodičia sa majú možnosť oboznámiť so školským poriadkom na septembrovom rodičovskom združení, na internetovej stránke školy, na riaditeľstve školy, alebo na nástenke.
              4. O porušení školského poriadku sú zákonní zástupcovia informovaní telefonicky, písomne alebo osobne pri predvolaní.
              5. Školský poriadok bol prerokovaný na Rade školy 20.6.2022
              6. Školský poriadok bol prerokovaný na pedagogickej rade dňa 25.8.2022
              7. Školský poriadok nadobúda účinnosť 1. septembra 2022.
              8. Dňom účinnosti tohto školského poriadku stráca platnosť predchádzajúci školský poriadok zo dňa 03.09.2018
              9. Školský poriadok vydáva PaedDr. Mária Exnerová, riaditeľka školy.