Prevádzkový poriadok_MŠ
CIRKEVNÁ ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU sv.FAUSTÍNY, MAJER 5, 085 01 BARDEJOV - DLHÁ LÚKA
PREVÁDZKOVÝ PORIADOK
Vypracovaný dňa ___________ Posúdený dňa___________
Pečiatka a podpis prevádzkovateľa
Obsah:
A. Identifikačné údaje
- názov prevádzkovateľa, jeho sídlo, mená zodpovedných osôb
- IČO - CZŠ s MŠ sv. Faustíny - Dlhá Lúka
- názov a miesto zariadenia
B. Druh výchovno-vzdelávacieho zariadenia
- najvyšší počet detí
-priestory v MŠ
C. Organizácia prevádzky materskej školy
1. Organizácia režimu dňa a výchovno-vzdelávacej činnosti
2. Opatrenia pri prejavoch akútneho ochorenia a prenosného parazitárneho ochorenia
a) opatrenia pri prejavoch akútneho ochorenia
b) opatrenia pri prejavoch prenosného parazitárneho ochorenia
3. Prevencia vzniku a šírenia akútnych a parazitárnych prenosných ochorení
4. Režim stravovania
5. Zásobovanie pitnou vodou, vykurovanie
6. Čistota a údržba priestorov
7. Skladovanie a manipulácia s posteľnou bielizňou
8. Komunálny odpad
9. Starostlivosť o vonkajšie priestory
D. Pokyny pre zamestnancov
E. Pokyny pre návštevníkov
F. Plán opatrení pre prípad mimoriadnych udalostí a havárii
G. Tiesňové telefónne čísla pre prípad mimoriadnych situácií, zoznam najdôležitejších inštitúcií
A. Identifikačné údaje
Názov prevádzkovateľa, jeho sídlo, mená zodpovedných osôb
CZŠ s MŠ sv. Faustíny - Dlhá Lúka, Majer 5
Mgr. Martin Šmilňák - riaditeľ CZŠ s MŠ
IČO 420 27 136 DIČ 20 22 04 15 38
Názov a miesto zariadenia
CZŠ s MŠ sv. Faustíny - Dlhá Lúka, Majer 5 085 01 Bardejov
B. Druh výchovno-vzdelávacieho zariadenia
Cirkevná materská škola v Dlhej Lúke je materskou školou s celodennou výchovnou starostlivosťou, ktorá zabezpečuje výchovu a vzdelávanie detí počas celého dňa, pričom môže zabezpečovať aj poldennú výchovnú starostlivosť vo veku od 3 rokov do začatia plnenia povinnej školskej dochádzky.
Najvyšší počet detí:
Maximálny počet detí na zariadení:
Herňa/ 3m² na dieťa 72 m² x 2 144m
Spálňa/1 m² na dieťa 72 m² x 2 144m
Šatňa 36 m x 2 72m
Umyvárňa 25 m x 2 50m
Spolu 410m
Počet deti v materskej škole: 49
Priestory v MŠ
Herňa je vybavená detským nábytkom, hračkami, pomôckami a didaktickou technikou pre deti. Osvetlenie je prirodzené oknami a žiarivkovými svietidlami. Na gume, ktorá je imitáciou plávajúcej podlahy sú koberce s detským motívom.
Pri herni je šatňa pre učiteľky MŠ.
Spálňa je vybavená ležadlami, posteľným prádlom, ktoré slúžia na odpočinok a spánok detí. Na oknách sú žalúzie. Osvetlenie v spálni je stropnicovými svietidlami. Na zemi je linoleum a koberce. V druhej triede MŠ sú bezpečnostné dvere, východ so schodami, ktoré vedú do školskej záhrady s využitím, v prípade havarijného stavu.
V umyvárni je šesť detských umývadiel a päť detských záchodov, sprchovací kút, poličky na poháre a vešiaky na ručníky. V umyvárni je protišmyková dlažba a keramické obklady, výlevka, ktorú používa upratovačka.
V šatni pre deti sú skrinky a lavičky. V šatni druhej triedy MŠ je vetranie zabezpečené núteným vetraním.
C. Organizácia prevádzky materskej školy
1. Organizácia režimu dňa a výchovno-vzdelávacej činnosti
Materská škola pre príjem detí sa otvára o 7.00 a zatvára sa v čase 16.30 hod. Budovu otvára a po prekontrolovaní zatvára upratovačka. Prevádzku zabezpečujú prevádzkoví a pedagogickí zamestnanci pracujúci v dvojzmennej prevádzke.
Denný poriadok zabezpečuje:
- individuálny čas a dĺžku spánku dieťaťa vrátane možnosti ranného dospávania
- pobyt detí vonku najmenej dve hodiny dopoludnia v každom ročnom období, pobyt vonku môže byť skrátený alebo vynechaný pri mimoriadne nepriaznivých meteorologických podmienkach, ktorými sú víchrica, prudký dážď, teploty pod -10°C, alebo pri nadmernom znečistení ovzdušia
- telesné cvičenie detí najmenej dvakrát denne
- systematické otužovanie detí na zvyšovanie odolnosti ich organizmu
Denný poriadok je norma, v ktorej sú pravidelne opakujúce a vyvážene striedajúce sa denné činnosti s dodržiavaním zásad zdravej životosprávy. Sú dostatočne pružné, vytvárajúce dostatok časového priestoru na hru a učenie dieťaťa, pričom umožňujú reagovať na ich potreby a záujmy. Táto norma poskytuje priestor na pokojný, bezpečný a zmysluplný aktívny pobyt dieťaťa v materskej škole.
2. Opatrenia pri prejavoch akútneho ochorenia a prenosného parazitárneho ochorenia
V materskej škole možno umiestniť len dieťa, ktoré je:
- zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve (potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti vydá zákonnému zástupcovi ošetrujúci lekár pred vstupom dieťaťa do materskej školy v žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie)
- neprejavuje príznaky prenosného ochorenia (pred prvým vstupom do materskej školy a po neprítomnosti dlhšej ako 5 dní zákonný zástupca dieťaťa v písomnom vyhlásení potvrdzuje, že dieťa nie je choré na prenosnú chorobu - vyhlásenie nesmie byť staršie ako 1deň)
- nemá nariadené karanténne opatrenia (pred prvým vstupom do materskej školy a po neprítomnosti dlhšej ako 5 dní zákonný zástupca dieťaťa potvrdzuje v písomnom vyhlásení o bezinfekčnosti okolia dieťaťa - vyhlásenie nesmie byť staršie ako 1deň)
a) Opatrenia pri prejavoch akútneho ochorenia
Ranné preberanie detí zabezpečuje určený pedagogický zamestnanec za prítomnosti rodiča alebo osoby, ktorá dieťa do materskej školy priviedla. Prijíma len deti, u ktorých po vykonaní ranného filtra nezistila známky akútneho ochorenia.
- Ak sa pri rannom filtri zistia príznaky akútneho ochorenia, dieťa sa môže prijať len na základe odporúčania od ošetrujúceho lekára.
- Ak sa u dieťaťa počas pobytu v materskej škole prejavia príznaky akútneho ochorenia (nádcha, zápal očných spojiviek, zvýšená teplota, kašeľ, chorobné zmeny na koži) dieťa sa izoluje so zabezpečením dohľadu až do príchodu rodiča alebo zákonného zástupcu dieťaťa.
b) Opatrenia pri prejavoch prenosného parazitárneho ochorenia
Ranné preberanie detí zabezpečuje určený pedagogický zamestnanec za prítomnosti rodiča alebo osoby, ktorá dieťa do materskej školy priviedla. Prijíma len deti, u ktorých po vykonaní ranného filtra nezistila známky prenosného parazitarného ochorenia.
- Ak sa pri rannom filtri zistia príznaky ochorenia, dieťa sa môže prijať len na základe odporúčania od ošetrujúceho lekára.
- Ak sa u dieťaťa počas pobytu v materskej škole prejavia príznaky prenosného parazitárneho ochorenia (pedikulóza - zavšivavenie), dieťa sa izoluje so zabezpečením dohľadu až do príchodu rodiča alebo zákonného zástupcu dieťaťa.
3. Prevencia vzniku a šírenia akútnych a parazitárnych prenosných ochorení
Základné opatrenie na zamedzenie vzniku týchto ochorení:
- deti sú pedagogickým dozorom vedené k osobnej hygiene, k udržiavaniu čistoty rúk pred jedlom, po použití WC a podľa potrieb vyplývajúcich z činnosti detí, pričom používajú vlastné predmety osobnej hygieny
- zabezpečený je dostatok čistiacich a dezinfekčných prostriedkov pri vykonávaní sanitácie prevádzkových priestorov
- zabezpečené je správne rozloženie ležadiel, pričom je dodržaná plocha na jedno ležadlo 1,7 m²
- zabezpečené je pravidelné vetranie spálne v čase od 10.00 hod do 11.30 hod vetraním cez okná, počas spánku detí prevetrávaním a nepriamo cez dennú miestnosť v zimných mesiacoch, v letných mesiacoch sa spí pri otvorených oknách; teplota spálne je 22 °C a sleduje sa na nástennom teplomere
- triedny učiteľ vykonáva pravidelne ráno prehliadku vlasov detí
- zákonný zástupca je povinný ohlásiť zavšivavenie dieťaťa zodpovednému zamestnancovi materskej školy (triednemu učiteľovi)
Represívne opatrenia na zamedzenie šírenia pedikulózy (zavšivavenia)
- pri výskyte vší je zákonný zástupca dieťaťa ihneď informovaný triednym učiteľom o danej problematike a v prípade hromadného výskytu triedny učiteľ zvolá mimoriadne rodičovské združenie (do 48 hodín)
- dieťa, u ktorého boli vši zistené, je vylúčené z kolektívu
- osobná a posteľná bielizeň, hrebene sú podrobené dezinsekcii, matrace sa postriekajú Biolitom na lezúci hmyz
- pri ojedinelom výskyte dieťaťu a všetkým jeho rodinným príslušníkom je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam (Parasidose, Deparol, Difusil H a iné)
- pri hromadnom výskyte je nutné deťom, jeho rodinným príslušníkom a pedagogickým zamestnancom umyť vlasy šampónom proti všiam
4. Režim stravovania
Organizácia stravovania zodpovedá veku, zdravotnému stavu a fyzickej záťaži detí. Podávaná strava je zdravotne neškodná a výživovo hodnotná. Materská škola má vlastnú kuchyňu, kde sa pripravuje desiata, obed a olovrant. Strava sa potom podáva stravníkom v školskej jedálni.
Desiata 8.55 - 9.15
Obed 11.30 - 12.15
Olovrant 14.45 - 15.05
Za kvalitu stravy zodpovedá vedúca školskej jedálne. Za hygienu a kultúru stolovania zodpovedajú pedagogickí zamestnanci. Podávaná strava je zdravotne neškodná a biologicky hodnotná. Rodičia sú o podávaných jedlách, ich skladbe a nutričnej hodnote informovaní prostredníctvom jedálneho lístku, ktorý je k dispozícii na nástenke.
5. Zásobovanie pitnou vodou
Pitná voda je zabezpečovaná centrálne, napojením na verejný vodovod Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou, a.s. v Bardejove. Dodávaná je tak, aby na jedno dieťa predškolského zariadenia bolo najmenej 60l vody na jeden deň. V umyvárňach je teplá tečúca voda, ohrev teplej vody je zabezpečený elektrickým bojlerom.
Pitný režim je zabezpečený hygienicky vyhovujúcim spôsobom počas celého dňa.
Vykurovanie – spoločná plynová kotolňa, vykurovanie plynom.
6. Čistota a údržba priestorov
O čistotu a údržbu na zariadení sa stará upratovačka. Upratuje a čistí zariadenie v rozsahu povinnosti určených organizáciou a podľa pokynov vedúceho zamestnanca.
Harmonogram prác:
Upratuje sa zásadne navlhko s použitím čo najteplejšieho čistiaceho príp. dezinfekčného roztoku. Zametať a utierať prach nasucho je zakázané.
- Denne robí bežné upratovanie, podlahy utiera navlhko v herni, na chodbách, v spálni detí, v ŠJ po stolovaní, v umyvárni a WC umýva dezinfekčným roztokom.
Prach utiera v miestnostiach na skrinkách, policiach, hračkách, okenných rámoch - zásadne navlhko.
Čistí sklenenú výplň na dverách.
Vetrá miestnosti, vysáva, stará sa o kvety, v spálni postieľa.
Vykonáva každodenné čistenie - odprášenie kobercov vysávačov.
Najmenej raz za deň odstraňuje odpadky z košov.
Kontroluje tesnosť vodovodných batérii a nádržiek WC.
Pri odchode skontroluje a uzatvorí všetky okná, zatvorí a zamkne vchod do budovy
- 1x za 1týždeň čistí skrinky na uteráky - po každej výmene uterákov všíma si priehradky.
Utiera navlhko skrinky na bielizeň deti v šatniach a po každej zmene dieťaťa zároveň kontroluje, či v nich rodičia nenechali odpadky a pod.
- 1x za 2týždne prezlieka detské posteľné prádlo, v prípade znečistenia aj častejšie podľa potreby, dezinfikuje hračky.
Utiera prach na radiátoroch v čase vykurovania.
- Pri veľkom upratovaní, ktoré sa vykonáva raz za štvrťrok umýva okná, perie záclony, čistí svetelné kryty, čistí koberce, vetrá detské paplóny, utiera prach na radiátoroch v čase nevykurovania
Pri starostlivosti o deti a ich zdravie pomáha učiteľke obliekať detí, umýva a pomáha pri prezliekaní znečistených detí. Čistí hygienické potreby detí.
Pri starostlivosti o stravovanie detí a hygienu stolovania dôsledne umýva stoly po každom jedle, navlhko utrie podlahu aj pod nimi.
Pri starostlivosti o čistotu bielizne vymieňa pravidelne uteráky, prezlieka posteľnú bielizeň, čistí koberce, stará sa o čistotu záclon.
7. Skladovanie a manipulácia s posteľnou bielizňou
Posteľná bielizeň sa vymieňa 1x za 2týždne a podľa potreby aj častejšie. Špinavú bielizeň perie práčovňa Bardejov – Jozef Mačej. Čistá bielizeň sa skladuje v miestnostiach so skriňami a ukladá sa do regálov na to určených. Pri manipulácii s bielizňou sa dbá, aby sa nikde nestretla čistá bielizeň a použitou.
8. Komunálny odpad
Tuhé odpadové látky sa zhromažďujú v uzatváracích odpadových košoch, ktoré sa denne vynášajú do kontajnera určeného pre materskú školu. Kontajner vyváža firma Bapos Bardejov.
Odkanalizovanie – obecná kanalizácia.
9. Starostlivosť o vonkajšie priestory
Pozemok zariadenia je oplotený. Hracie a rekreačné plochy sa pravidelne čistia a udržiavajú. Záhrada a záhradné náradie sa udržiava v čistote a v bezpečnom stave. Poškodenie záhradného náradia a zariadenia sú zamestnanci povinní hlásiť vedúcemu zamestnancovi zariadenia. Záhradné náradie – kolotoč, preliezky, šmýkalka, hojdačky sú rozmiestnené v školskej záhrade. V jesennom období bola vysadená nová trávnatá plocha.
D. Pokyny pre zamestnancov
Povinnosť zamestnanca:
- Zamestnanec je povinný podľa pokynov zamestnávateľa vykonávať osobne práce podľa pracovnej zmluvy v určenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu
- Zamestnanec je povinný:
- pracovať svedomito a riadne podľa svojich síl, znalostí a schopností, plniť kvalitne, hospodárne a včas pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi, upozorniť bezprostredne nadriadeného, prípadne iného vedúceho, ak zistí, že uložený pokyn odporuje právnym predpisom, prípadne upozorniť na iné prekážky, ktoré mu bránia splniť uložený pokyn alebo úlohu, dodržiavať zásady spolupráce s ostatnými zamestnancami,
- plne využívať pracovný čas a pracovné pomôcky na vykonávanie zverených prác, kvalitne, hospodárne a včas plniť pracovné úlohy,
- sústavne zvyšovať svoju odbornú úroveň,
- dodržiavať právne predpisy vzťahujúce sa na prácu nimi vykonávanú, dodržiavať ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu nimi vykonávanú, pokiaľ boli s nimi riadne oboznámení,
- udržiavať poriadok na svojom pracovisku a riadne hospodáriť s prostriedkami zverenými im zamestnávateľom, strážiť a ochraňovať majetok zamestnávateľa pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a oznamovať bezprostredne nadriadenému vedúcemu nedostatky a závady, ktoré by mohli viesť k jeho poškodeniu, podľa možnosti sa zúčastniť na ich odstraňovaní a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,
- dodržiavať bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci podľa § 132 až135 Zákonníka práce, § 14 zákona NR SR č. 330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a ostatných právnych predpisov,
- zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám,
- oznamovať okolnosti, ktoré sú rozhodujúce pre zdravotné poistenie, nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie, daň zo závislej činnosti /výkon služby v ozbrojených silách a pod./ a predložiť doklad o nariadenom výkone rozhodnutia zrážkami zo mzdy a oznamovať ďalšie skutočnosti, rozhodujúce pre pracovný pomer.
Povinnosť pedagogického zamestnanca:
- Pedagogický zamestnanec je povinný neustále skvalitňovať a prehlbovať účinnosť výchovno-vzdelávacieho procesu, za výsledky ktorého zodpovedá. V tomto smere najmä:
- zabezpečuje súlad výchovy a vzdelávania a starostlivosť o zdravý vývoj detí,
- postupuje podľa schválených základných pedagogických dokumentov a pedagogicko-organizačných pokynov,
- plní vyučovaciu povinnosť a povinnosť výchovnej práce v určenej miere a vykonáva činnosť súvisiacu s vyučovaním a výchovnou činnosťou,
- zvyšuje úroveň svojej práce vzdelávaním, samostatným štúdiom alebo v organizovaných formách ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov, ak to vyžaduje potreba, je povinný zúčastniť sa počas prázdnin (zimných alebo jarných) sústredení alebo konzultácií a pod.
- spolupracuje so zákonnými zástupcami detí a verejnosťou pri utváraní dobrých vzťahov so školským zariadením.
- Pri starostlivosti o deti je pedagogický zamestnanec povinný najmä:
- viesť deti k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, k dodržiavaniu hygienických, dopravných, požiarnych a iných predpisov a pokynov príslušných orgánov, ktoré sa týkajú starostlivosti o bezpečnosť a ochranu zdravia v školstve pri vyučovaní predmetov, pri ktorých je zvýšené ohrozenie zdravia detí (napr. na lyžiarskom výcviku, plaveckom výcviku, exkurziách a výletoch, v škole v prírode, technická výchova, telesná výchova, práce na školskom pozemku, pri praktickom vyučovaní a pod.),
- dodržiavať metodické postupy,
- v záujme jednotného výchovného pôsobenia na deti spolupracovať so zákonnými zástupcami detí; na požiadanie zákonných zástupcov informovať ich na triednych schôdzach, prípadne na individuálne dohodnutej schôdzi o výchovno-vzdelávacích výsledkoch a správaní detí,
- spolupracovať s ostatnými zamestnancami školského zariadenia,
- viesť deti k uvedomelému dodržiavaniu pravidiel správania a k ochrane školského zariadenia a ostatného vlastníctva pred jeho poškodením, stratou, zničením a zneužitím
- Pedagogický zamestnanec nesmie od deti žiadať, aby si obstarávali pomôcky alebo materiál na výchovu a vyučovanie, ktorý je veľmi nákladný alebo sú problémy s jeho zakúpením.
- Pedagogický zamestnanec je povinný starať sa o hospodárne zaobchádzanie s učebnicami, školskými potrebami a pomôckami pre výchovno-vzdelávaciu činnosť.
- Zamestnanec školského zariadenia je povinný dodržiavať platené legislatívne predpisy, týkajúce sa mlčanlivosti o zdravotnom stave žiaka a hygienické predpisy, týkajúce sa výchovno-vzdelávacieho procesu.
E. Pokyny pre návštevníkov
V budove materskej školy je bez sprievodu zamestnanca materskej školy zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby.
F. Plán opatrení pre prípad mimoriadnych udalostí a havárii
Na zabezpečenie mimoriadnych udalostí, akými je požiar, je ustanovená protipožiarna hliadka.
Vedúci protipožiarnej hliadky: Jana Klesiková
Členovia hliadky: Mgr. Marián Jjurčišin-Kukľa
Mgr. Martin Demský
PROTIPOŽIARNE POPLACHOVÉ SMERNICE, s ktorými sú zamestnanci zariadenia oboznámení. V prípade havárií je zamestnanec povinný ihneď informovať vedenie materskej školy o havárii.
G. Tiesňové telefónne čísla pre prípad mimoriadnych situácií, zoznam najdôležitejších inštitúcií
Integrovaný záchranný systém: 112
Polícia: 158
Ohlasovňa požiarov: 150, 472 22 22
Hasičský a záchranný zbor: 472 22 22
Záchranná zdravotnícka služba: 155, 478 81 21
Elektráreň: 051/ 741 42 11, 0820 737 475, 051/ 771 23 61
Plynáreň: 474 85 03, 472 27 66, 472 30 33, 055/ 622 76 47
Vodáreň: 472 24 32, 472 43 13, 472 43 15
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bardejove - oddelenie hygieny detí mládeže: 488 07 12
Tento prevádzkový poriadok je záväzný!